1/22/2016

Co można robić w Krakowie - vol. 1

Jakiś czas temu napotkaliśmy małe wyzwanie - odwiedzał nas przyjaciel z zagranicy, który nie miał jeszcze okazji być w Krakowie, chcieliśmy mu więc pokazać miasto. Ale - jak to często bywa - mieszkając gdzieś tyle lat, przestaje się to miejsce traktować 'turystycznie', ma się swoje ulubione miejsca i ciężko naprędce wymyślić ciekawą wycieczkę dobrze pokazującą dane miejsce. Dodatkowym utrudnieniem dla nas było to, że nasz gość mógł u nas zostać tylko na weekend, więc musieliśmy przeprowadzić mocną selekcję tutejszych atrakcji. Ostatecznie pogoda pomogła nam sprecyzować nasze plany, ponieważ trafiły się nam - co prawda piękne - ale mroźne dwa dni, musieliśmy więc pominąć 'najbardziej wietrzne' atrakcje ;) Na tej podstawie postanowiłam stworzyć post o mieście, w którym żyjemy na co dzień. Poniżej znajduje się nasza subiektywna lista Krakowskich atrakcji wartych zobaczenia (głównie w postaci zdjęć, ponieważ pisanie nie jest moją mocną stroną) - jako, że jest ich sporo, wygląda na to, że będzie to kilku częściowa seria.

Co można robić i co warto zobaczyć w Krakowe?

Odwiedzić Wzgórze Wawelskie.

Uważamy, że jest to obowiązkowy punkt wycieczki. A naszym ulubionym momentem wizyty tam, kiedy mamy gości, jest opowiadanie im legendy o Smoku Wawelskim - Polska nie kojarzy się ze smokami, więc dzięki temu legenda zawsze zaskakuje i bardzo przypada naszym znajomym do gustu ;)
Wizyta na dziedzińcu wewnętrznym i zewnętrznym Wawelu oraz w Katedrze Wawelskiej jest bezpłatna. Bilety wstępu należy zakupić, jeśli chce się zobaczyć Dzwonu Zygmunta, odwiedzić Groby Królewskie, niektóre kaplice oraz Muzeum Katedralne. Płatne jest również zwiedzanie komnat Zamku Królewskiego, skarbca koronnego i zbrojowni, ogrodów królewskich i Baszty Sandomierskiej oraz Smoczej Jamy.
Widok z Placu Wielkiej Armii Napoleona
Katedra Wawelska
'Kości smoka' wiszące przy drzwiach katedry
Charakterystyczne drzwi Katedry Wawelskiej
Symbol Kazimierza Wielkiego na drzwiach katedry
Wszechobecny w Krakowie symbol smoka - tym razem w postaci rzygacza
Wewnętrzny dziedziniec Zamku Królewskiego 
Relikty kościoła na zewnętrznym dziedzińcu
Zabudowania Wawelu widziane z zewnętrznego dziedzińca
Widok na Wawel od strony Placu Studzińskiego
Naszym zdaniem, będąc na Wawelu warto również odwiedzić Smoczą Jamę - siedzibę legendarnego smoka. Wejście do niej znajduje się w Baszcie Smoczej Jamy (od strony Wisły, przy Baszcie Złodziejskiej), prowadzą do niej kręte schody w dół ;)
Smocza Jama
Rzeźba Smoka Wawelskiego znajdująca się na Bulwarze Czerwieńskim, zaraz u wylotu jaskini
Wypić kawę/grzane wino w kawiarni/restauracji z widokiem na Wawel.
Wzdłuż bulwaru Bulwaru Czerwieńskiego, na odcinku między Mostem Dębnickim a Wawelem, jest kilka kawiarni/restauracji oferujących piękny widok na Zamek Królewski.
Widok na Zamek Królewski z restauracji Malecon
Widok na Bulwar Czerwieński

Zwiedzić Stare Miasto:

Przespacerować się Ulicami Grodzką i Kanoniczą.
Można powiedzieć, że to 'popisowe krakowskie ulice'. Są jednymi z najstarszych w Krakowie, wzdłuż nich znajdują się piękne, zabytkowe kamienice.
Ulica Kanonicza
Ulica Kanonicza - widok w kierunku Wawelu
Ulica Grodzka
Kościół Piotra i Pawła oraz kościół św. Andrzeja widziane z Placu Marii Magdaleny
Kościół Piotra i Pawła
Ulica Grodzka
Ulica Grodzka
Zobaczyć Rynek Główny.
Kolejny punkt obowiązkowy wycieczki do Krakowa. Może wygłoszę tu mało popularny wśród niektórych mieszkańców Krakowa pogląd, ale lubię Krakowski Rynek. Owszem, zawsze jest tam pełno turystów, zawsze coś się dzieje, a powietrze w centrum nie zachwyca czystością, ale ma jakiś swój czar - zwłaszcza w ciepłe letnie wieczory oraz w wiosenne i jesienne dni, kiedy oświetla go przyjemne, ciepłe światło :) Jest to jeden z największych europejskich rynków. Na jego płycie znajdziemy stragany kwiaciarek, dorożki, niezliczone ogródki restauracyjne, kilka ławek i małych drzewek. Chętni na oglądanie Rynku z góry również znajdą taką możliwość dzięki dwóm wieżom widokowym oraz paru restauracjom/kawiarniom na dachach, znajdującym się w jego pobliżu.
Widok od strony ul. Grodzkiej
Widok z rynku w kierunku ul. Grodzkiej
Widok w kierunku kościoła św. Wojciecha
Widok na kamienice w okół rynku spod Sukiennic
Rynek w zimowej odsłonie
Widok na rynek z rogu ulic Wiślnej i św. Anny
Jedna z krakowskich dorożek
Fontanna na krakowskim Rynku
Widok na rynek z mojego ulubionego rogu - ulic Szczepańskiej i Sławkowskiej
Jak widać na powyższych zdjęciach, otaczają go piękne kamienice oraz urocze uliczki, a na jego płycie można podziwiać różne zabytki. Oprócz nich, znajdziemy na nim m.in. pomnik Adama Mickiewicza i fontannę. Pod jego płytą znajduje się natomiast ciekawy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Podziemia Rynku Głównego. Również pod kościołem św. Wojciecha znajduje się nieduża ekspozycja muzealna - tym razem Muzeum Archeologicznego.

Wchodząc na Rynek Główny od razu dostrzegamy znajdujące się na jego środku renesansowe Sukiennice, które (co jakiś czas przebudowywane) zastąpiły znajdujące się na nim wcześniej średniowieczne kramy. Aktualnie w środku sukiennic znajdują się stragany  - głównie z pamiątkami i cepelią - w podcieniach znajdują się natomiast kawiarnie, restauracje i sklepiki. Na piętrze działa oddział Muzeum Narodowego (galeria sztuki) oraz kawiarnia z tarasem widokowym.
Sukiennice widziane od strony ul. Szewskiej
Wykusz w jednym rogów Sukiennic
Krużganki Sukiennic
Widok spod Kościoła Mariackiego
Krużganki Sukiennic oświetlone gazowymi lampami
Widok spod Wieży Ratuszowej
Tuż obok sukiennic, w jednym z boków rynku, znajduje się gotycka Bazylika Mariacka z ołtarzem Wita Stwosza i przepięknym niebiesko-złotym sklepieniem nawy głównej. Z jednej z wież Kościoła Mariackiego co godzinę rozlega się krakowski hejnał. Wieża ta jest również otwarta dla turystów i roztacza się z niej piękna panorama. Zwiedzanie zarówno bazyliki jak i wieży dostępne jest po zakupie biletów.
Bazylika Mariacka
Kościół Mariacki widziany od strony Sukiennic
Hejnalista w oknie wieży mariackiej
Nawa główna i ołtarz bazyliki
Widok z wieży mariackiej na rynek
Widok z wieży mariackiej w kierunku Wawelu
Na Krakowskim Rynku znajduje się również Wieża Ratuszowa, która jest jedyną pozostałością po dawnym ratuszu. Wewnątrz niej znajduje się oddział muzeum, a z jej szczytu rozciąga się równie piękny widok na Kraków. Zwiedzanie możliwe jest po zakupieniu biletu wstępu.
Wieża Ratuszowa od strony ul. Szewskiej
Klatka schodowa wewnątrz wieży ratuszowej
Widok na rynek
Widok w kierunku Wawelu
Widok w kierunku kościoła Mariackiego
Będąc na krakowskim rynku warto zajrzeć również na malutki Plac MariackiMały Rynek oraz Plac Szczepański znajdujące się w jego sąsiedztwie.
Mały Rynek
Mały Rynek
Mały Rynek
Figura na Placu Mariackim
Plac Szczepański
Zahaczyć o Collegium Maius.
Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie znajduje się w nim Muzeum UJ (wstęp płatny), jednak nawet jeśli kogoś nie interesuje chodzenie po muzeach, warto tam zajrzeć, żeby zobaczyć przepiękny dziedziniec (wstęp bezpłatny).

Odwiedzić Muzeum archeologiczne.
Wspominam tu o nim, bo jest to moje ulubione krakowskie muzeum :) Można w nim podziwiać wystawy dotyczące średniowiecznej małopolski, sztuki peruwiańskiej czy starożytnego Egiptu. Wstęp na wystawy stałe i czasowe dostępny jest po zakupieniu biletów, jednak w niedzielę wstęp na wystawy jest bezpłatny. Muzeum posiada również bardzo przyjemny mały ogród, do którego wstęp kosztuje symboliczną złotówkę ;)
Ogród Muzeum Archeologicznego
Przespacerować się Ulicami Floriańską i Pijarską.
Kolejne z wielu uliczek Starego Miasta, pełnych zabytkowej architektury i wartych odwiedzenia - mimo, że ulica Floriańska jest zawsze zatłoczona ;) Zakończona jest ona Bramą Floriańską - jedyną zachowaną, średniowieczną bramą murów miejskich - oraz niedużym, zachowanym do dziś fragmentem tychże murów, który ciągnie się wzdłuż ulicy Pijarskiej. Mury obronne udostępnione są do zwiedzania (obowiązuje na nie bilet łączony z Barbakanem).
Widok w kierunku Rynku
Widok w kierunku Bramy Floriańskiej
Brama Floriańska
Zaułek Książąt Czartoryskich
Muzeum Czartoryskich
Ulica Pijarska
Iść na spacer krakowskimi plantami.
Planty to park miejski, otaczający Stare Miasto, biegnący wzdłuż niegdyś istniejących miejskich murów. Oprócz alejek biegnących wśród zieleni spotkamy w nich kilka pomników, altankę, kapliczkę, staw oraz 2 fontanny. W obrębie plant oraz w ich bezpośrednim otoczeniu, znajdują się również ciekawe zabytki - m.in. Brama Floriańska, Barbakan, trzy baszty będące pozostałością miejskich murów obronnych, Collegium Novum UJkościół św. Franciszka, Muzeum Archeologiczne, Wawel, kościół Dominikanów, kościół Świętego Krzyża czy Teatr Słowackiego.
Zimowe planty - fragment wzdłuż ulicy św. Gertrudy
Planty - fragment wzdłuż ulic Westerplatte i św. Gertrudy
Barbakan
Teatr Słowackiego
Planty - fragment między ulicami Franciszkańską i Poselską
Planty - okolice Wawelu
Wnętrze kościoła św. Franciszka przy Placu Wszystkich Świętych
Złapać coś na ząb.
W Krakowie jest mnóstwo restauracji i kawiarni, więc tak na prawdę każdy znajdzie coś dla siebie :)
Naszym zdaniem, w rejonie Starego Miasta warto zatrzymać się m.in. na: gorącą czekoladę z bitą śmietaną w Nowej Prowincji na ul. Brackiej, żeberka w Kompanii Kuflowej "Pod Wawelem" na ul. św. Gertrudy, pierogi albo barszcz z uszkami w Zapiecku na ul. Sławkowskiej, lody w Katanè na ul. Sławkowskiej, steki w Ed Red na ul. Sławkowskiej, gulasz w Marmoladzie na ul. Grodzkiej, cupcakes w Cupcake Corner na ul. Grodzkiej lub Brackiej, grzane wino/przekąski w Bunkier Cafe na Plantach przy Placu Szczepańskim.
Kawiarnia Nowa Prowincja

Zgubić się na Krakowskim Kazimierzu.

Kazimierz zdecydowanie zasługuje na osobny wpis i kiedyś na pewno pokuszę się o opisanie jakiejś bardziej szczegółowej trasy jego zwiedzania (zwłaszcza kiedy uda mi się odwiedzić tamtejsze synagogi i cmentarze żydowskie). Na razie jednak lubię po nim po prostu spacerować, jeść zapiekanki u Endziora na Placu Nowym, odkrywać tamtejsze kawiarnie, restauracje i food trucki. Także Kazimierz znajdzie się tu chwilowo tylko w fotografiach, w ramach zachęcenia do zgubienia się w jego uliczkach :)
Skrzyżowanie ulic Miodowej i Bożego Ciała
Ulica Szeroka
Ulica Szeroka
Detal ogrodzenia przy Synagodze Starej
Drzwi budynku Synagogi Wysokiej
Ulica Józefa
Ulica Józefa
Ulica Bożego Ciała
Bazylika Bożego Ciała
Ratusz Kazimierski na Placu Wolnica
Skwer Judah przu ul. Świętego Wawrzyńca

Iść na spacer wzdłuż Wisły.

Nie licząc Bulwaru Czerwieńskiego, krakowskie bulwary wiślane nie są szczególnie zagospodarowane - znajdziemy na nich jedynie utwardzone ścieżki, wzdłuż nich znajdują się trawniki, wały albo stare mury, nad nimi unosi się kilka mostów - jednak dla mnie właśnie w tym tkwi ich urok. Zawsze miałam słabość do miast, przez które płynie rzeka, to dodaje im uroku i charakteru. A spacer wzdłuż tej rzeki... :) Z resztą entuzjastom jazdy na rowerze bulwary też nie są obce ;)
Widok na Wawel z ul. Tynieckiej
Klasztor na Salwatorze, w tle Kopiec Kościuszki
Widok na Most Dębnicki i Wawel z bulwarów wzdłuż ul. Tynieckiej
Widok na Wawel z Bulwaru Czerwieńskiego
Widok na Wawel z Bulwaru Czerwieńskiego
Bulwar Inflancki
Widok na most Piłsudskiego i Podgórze
Most Piłsudskiego z bulwaru Podolskiego
Widok na bulwary z mostu Piłsudskiego
Widok na Podgórze z bulwaru Inflanckiego
Kładka Ojca Bernatka

Odwiedzić Zalew na Zakrzówku i Skałki Twardowskiego.

Wejście na teren zalewu jest co prawda ograniczone płotem, ale miejscowi i studenci i tak chętnie spędzają tam czas - głównie opalając się i grillując ;)
Osoby interesujące się nurkowaniem znajdą tam centrum nurkowe i trochę podwodnych atrakcji. Osoby lubiące wspinaczkę mogą skorzystać z możliwości wspinaczki w wapiennych skałach Zakrzówka. Spacerowicze nacieszą natomiast oczy pięknym kolorem tafli wody, widokiem na Kraków z ogrodzonego barierką punktu widokowego, odpocząć w parku gdzie oprócz wapiennych wypiętrzeń znaleźć można pozostałości Szańca FS-29 Zakrzówek lub przespacerować się po lesie, w którym znajduje się kilka ścieżek spacerowych i parę jaskiń.

Widok na zalew z jednego z brzegów

Centrum nurkowe
Widok w kierunku centrum miasta
Widoczny w oddali Wawel, Bazylika Mariacka i Wieża Ratuszowa
Widok na Kopiec Kościuszki
Uroczysko Skały Twardowskiego
Okno Zbójnickie
Jaskinia Twardowskiego znajdująca się na terenie uroczyska
Jaskinia Twardowskiego
Wapienne wypiętrzenia na terenie parku
Widok na Wisłę
Jaskinia Jasna
Oczywiście to nie wszystkie krakowskie atrakcje - kolejne opiszę już niebawem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz